Svet-Stranek.cz
víceúčelové nadkrokevní izolace šikmých střech se všemi typy krytin
Střešní konstrukce a izolace

Šikmá střecha, zateplení, podkroví:víceúčelové nadkrokevní izolace šikmých střech se všemi typy krytin

Šikmá střecha, zateplení, podkroví

JAK JEDNODUŠE OPRAVIT HRUBÉ CHYBY
VE SKLADBĚ ŠIKMÉ STŘECHY


Zima 2005/2006 na mnoha stavbách odhalila nedostatky v provedení a v nedodržení projektem předepsaných postupů a technologií. Hodně takových chyb se projevilo na šikmých střechách.

Říká se, že střecha je koruna stavby, koruna domu. Realizace této dominanty stavby ale občas připomíná stavbu provizoria typu sociálky zařízení staveniště.
Střešní konstrukce obyčejně završí hrubou stavbu objektu. V průběhu provádění hrubé stavby se zpravidla vyčerpá více financí než předpokládal rozpočet a tak se musí ušetřit na poslední etapě - na střeše.
Uspoří se na materiálech, na jejich kvalitě a množství. Použije se nevhodná pojistná hydroizolace jak o tom svědčí přiložené obrázky č. 1 a č. 2., a nebo se tato důležitá vrstva vynechá vůbec - obr. č. 3.
Instalace tepelné izolace z minerálních vláken je často kapitola sama pro sebe - viz obr. č. 4.
Uvedené prohřešky se projevují průběžně.
Zima roku 2005/2006 upozornila na jiný závažný problém, na který může být "zaděláno" již v projektové dokumentaci. Je to nedostatečný přesah tepelné izolace šikmé střechy přes obvodové konstrukce stavby a římsy bez tepelné izolace.
Někdy se v rámci úspor izolantu ukončí tepelná izolace šikmé části střechy v místě kde navazuje na vnitřní stěnu ohraničující obytný prostor podkroví. A v takovém trestuhodném šetření se obvykle "zapomene" i na tepelnou izolaci podlahy v nepřístupné části půdního prostoru.
Také ukončení tepelné izolace šikmé části střechy v úrovni obvodové stěny, byť event. navazující na zateplení fasády, je nedostatečné!
Tepelné ztráty obvodových stěn, zvláště ztráty z otvorových výplní, ohřívají římsu nebo přesah střechy. Pokud na těchto částech stavby není tepelná izolace, prohřívá se spodní strana krytiny a rozpouští se spodní sněhové vrstvy. Jestliže jsou dlouhodobě teploty pod nulou, působí mráz také na takto tající sníh. Vznikají rampouchy a ledové bariéry. Ledové bariéry masivně rostou proti spádu střechy viz obr. č. 5., 6. a 7. Při dlouhodobém trvání teplot pod bodem mrazu roztátý led a sníh vlivem kapilárního vzlínání zatéká i do části střechy s tepelnou izolací a odtud do interiéru a po fasádě viz obr. č. 8. a 9.

Náprava výše uvedených problémů je vžitými technologiemi obtížná a složitá. Obytné prostory jsou užívány. Rozsah zatečení je po vysušení rychle zapomínán a rekonstrukce z vnitřní strany podkroví je spojena s masivním bouráním.

Elegantní řešení spočívá v položení integrované izolace THERMO nad krokve, na střešní latě, pod krytinu. Stačí vybrat vhodné dílce THERMO kompatibilní s použitou krytinou a celá rekonstrukce se odehrává z venkovní strany střechy. Střecha se rozkryje pouze v omezené části, na stávající latě se položí dílce víceúčelové izolace a krytina se z neopravené části střechy přesouvá na již nově zajištěnou střechu viz obr. č. 10. a 11.

Šikmé střechy opatřené kompletní nadkrokevní izolací jako jediné vyhovují zajištění celé plochy střechy, tak jak je to obvyklé u ostatních druhů stavebních konstrukcí. Pojistná hydroizolace, tepelná a zvuková izolace nad rovinou krovu se může kombinovat s dalšími způsoby zateplení střešního pláště - mezikrokvovou a pod krokevní izolací.
Samotné mezi a podkrokevní izolování šikmých střech novostaveb, ve kterých se počítá s využitím podkroví pro bydlení, by se zejména z důvodu výsledného efektu již nemělo aplikovat.

Ing. Jan Maloušek Praha, září 2007